| Global Score | |
| 74.8 | 60.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.27 x 5.87 x 0.28 inches |
| -- | 14.78 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 170.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | 64-bit Intel Atom Z3745 (Quad-Core 1330 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD Graphics GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 1.60 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6400mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.84 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a general score of 74.8, which is much better than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android)'s 60.9 overall score. IPad Pro 13-inch (7th Gen) is a thinner and incredibly lighter portable tablet than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android). IPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) comes with Android 4.4 OS.
The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) features a much more vibrant screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lot lower resolution of 1200 x 1920 and a much smaller display, it also counts with a quite higher pixel density. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much greater memory capacity to install games and applications than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because although it has no SD extension slot, it also counts with 240 GB more internal storage capacity.
The Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) has a very superior processing power than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has less RAM memory and an inferior number of cores , it also counts with a 64-bit processor. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a greater camera than Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), because it has a back facing camera with lot more mega-pixels.
Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android) counts with a superior battery life than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is way more expensive than the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), and it doesn't have such a good quality/price relation as Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android). So if you want that extra specs and features, you can buy the iPad Pro 13-inch (7th Gen), otherwise you can save some dollars and get the Lenovo YOGA Tablet 2 8-inch (Android), letting go a couple features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.