| Global Score | |
| 74.8 | 65.9 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2013-09-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.54 x 4.98 x 0.33 inches |
| -- | 11.92 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 180.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.3 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 273 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 600 chipset |
| processor | Quad-Core 1700 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.81 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 624 hours standby time |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is much better than LG G Pad 8.3, getting a 74.8 score against 65.9. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, while LG G Pad 8.3 comes with Android 4.4 operating system. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s design is way lighter and much thinner than the LG G Pad 8.3.
The LG G Pad 8.3 counts with a much powerful processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and less cores. The LG G Pad 8.3 counts with a sharper screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a much smaller display and a lot worse 1200 x 1920 resolution, it also counts with a just a little higher count of pixels in each display inch.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) captures much better pictures and videos than LG G Pad 8.3, because it has a much better 3840x2160 (4K) video quality and a much better resolution back camera. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much greater storage to store more apps and games than LG G Pad 8.3, because although it has no external SD slot, it also counts with 240 GB more internal memory capacity.
LG G Pad 8.3 counts with a much longer battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is way more expensive than LG G Pad 8.3, and it doesn't have such a good quality/price relation as LG G Pad 8.3. So if you want that extra features, you can buy the Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), but if you don't you can save some money and get the LG G Pad 8.3, letting go some specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.