| Global Score | |
| 74.8 | 58.2 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-06-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.29 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.31 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot better than LG G Pad F 8.0, getting a overall score of 74.8 against 58.2. IPad Pro 13-inch (7th Gen)'s construction is lighter and noticeably thinner than LG G Pad F 8.0. IPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x OS, while LG G Pad F 8.0 works with Android 5.0 Lollipop OS.
The LG G Pad F 8.0 counts with a lot better processing power than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has lesser cores (but faster) and 7 GB lesser RAM. IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a slightly better screen than LG G Pad F 8.0, because it has a greater pixel amount in each screen inch, a much larger screen and a way higher resolution of 2064 x 2752.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a superior storage capacity for applications and games than LG G Pad F 8.0, because although it has no SD card slot, it also counts with 240 GB more internal memory. LG G Pad F 8.0 counts with a superior battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen). The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a lot better camera than LG G Pad F 8.0, because it has a much higher 3840x2160 video definition and a lot higher resolution back camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.