| Global Score | |
| 74.8 | 58.3 |
| Basic Information | |
| Apple | LG |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 Lollipop |
| -- | 2015-10-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.30 x 4.89 x 0.35 inches |
| -- | 12.24 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 400 chipset |
| processor | Quad-Core 1200 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1,5 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 305 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4200mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is much better than the LG G Pad II 8.0, with a global score of 74.8 against 58.3. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while LG G Pad II 8.0 counts with Android 5.0 Lollipop operating system. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a notably lighter and much thinner tablet than LG G Pad II 8.0.
The LG G Pad II 8.0 features a way better performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM and a lower number of cores. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a bit more vivid screen than LG G Pad II 8.0, because it has a way better resolution of 2064 x 2752px, a higher pixels density and a lot larger display.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a very superior camera than LG G Pad II 8.0, because it has a camera in the back with a way higher resolution. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a very superior storage to install applications and games than LG G Pad II 8.0, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 224 GB more internal storage capacity.
The LG G Pad II 8.0 features a very superior battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.