| Global Score | |
| 74.8 | 68.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 16.x | Windows RT 8.1 |
| -- | 2013-10-22 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.51 x 6.61 x 0.35 inches |
| -- | 21.69 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Blue, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 159.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| -- | 665 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.18 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 6.70 MP + 2.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.25 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 600 hours standby time |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Gyroscope |
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is slightly better than Nokia Lumia 2520's general score of 68.6. IPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while Nokia Lumia 2520 comes with Windows RT 8.1 operating system. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) body is thinner and way lighter than Nokia Lumia 2520.
Lumia 2520 has a much better screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lot lower resolution of 1080 x 1920px, a little lower screen density and a really smaller display. Lumia 2520 features a very superior processing power than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has 6 GB less RAM memory and a lower number of cores , it also counts with an additional GPU.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much bigger storage capacity to store more games and applications than Nokia Lumia 2520, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal storage capacity. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a little bit better camera than Nokia Lumia 2520, because it has a back-facing camera with way more megapixels and a lot higher 3840x2160 video resolution.
The Lumia 2520 has a much better battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is a lot more expensive than Lumia 2520, and it doesn't have such a good quality/price relation as Lumia 2520. So if you want that extra specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (7th Gen), else you can save some dollars and buy the Lumia 2520, resigning a couple features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.