| Global Score | |
| 74.8 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Nokia |
| iPadOS 16.x | Android 11 |
| -- | 2021-10-06 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.75 x 6.20 x 0.31 inches |
| -- | 16.58 ounces |
| Silver and Space Gray | Ocean Blue |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Aluminum |
| $ 1299.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2000 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Unisoc Tiger T610 chipset |
| processor | ARM Cortex-A75, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali G52 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 11.74 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Nano SIM Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a global score of 74.8, which is much better than Nokia T20's 66.3 overall score. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and Nokia T20 comes with Android 11 OS. IPad Pro 13-inch (7th Gen)'s body is notably thinner and extremely lighter than Nokia T20. The Nokia T20 features a bit more vivid display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a just a bit worse screen density, a way smaller screen and a way lower resolution of 1200 x 2000 pixels.
The Nokia T20 has a much better hardware performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM, they both have 8 CPU cores. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much better camera than Nokia T20, because it has a back camera with much more mega-pixels. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a bigger storage for applications and games than Nokia T20, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory.
The Nokia T20 features a really longer battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more than Nokia T20, and it doesn't have such a good quality/price relation as Nokia T20. So if you want that extra specs and features, you can buy the iPad Pro 13-inch (7th Gen), otherwise you can save some dollars and buy the Nokia T20, letting go a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.