| Global Score | |
| 74.8 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 16.x | Android 13 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 163 pixels per inch |
| -- | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a global score of 74.8, which is much better than the OSCAL Pad 15's global score of 64.4. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) body is a lot thinner and incredibly lighter than OSCAL Pad 15. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while OSCAL Pad 15 has Android 13 operating system.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a little sharper display than OSCAL Pad 15, because it has way more pixels per display inch, a way higher 2064 x 2752 pixels resolution and a larger display. OSCAL Pad 15 features a much faster CPU than iPad Pro 13-inch (7th Gen). Both have 8 GB of RAM memory and 8 cores.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) captures greater pictures and videos than OSCAL Pad 15, although it has a back facing camera with a worse resolution. The OSCAL Pad 15 features a very superior storage capacity to install games and applications than iPad Pro 13-inch (7th Gen), and although they both have equal 256 GB internal storage, the OSCAL Pad 15 also has a slot for an external memory card that admits a maximum of 512 GB.
OSCAL Pad 15 counts with a much longer battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.