| Global Score | |
| 74.8 | 66.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows RT |
| -- | 2012-08-29 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.46 x 6.62 x 0.35 inches |
| -- | 20.11 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 650.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1366 x 768 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 155 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Plus APQ8060A chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.90 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) is better than the Samsung Ativ Tab, having a global score of 74.8 against 66.7. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x OS, and Samsung Ativ Tab comes with Windows RT OS. IPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lighter and much thinner tablet than Samsung Ativ Tab. IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a bit sharper display than Samsung Ativ Tab, because it has a much better pixels count per inch in the screen, a lot better 2064 x 2752 resolution and a bigger screen.
The Samsung Ativ Tab has a much better hardware performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM memory, it also counts with an additional graphics processor. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much greater storage for games and applications than Samsung Ativ Tab, because although it has no SD card slot, it also counts with more internal memory capacity.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots way better photos and videos than Samsung Ativ Tab, because it has a much higher resolution back camera and a way better video definition. The Samsung Ativ Tab counts with a superior battery life than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than Samsung Ativ Tab, and it doesn't have such a good price and quality relation as Samsung Ativ Tab. So if you want that extra specs and features, you can buy Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), else you can save a couple dollars and buy the Samsung Ativ Tab, letting go a couple features and specs.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.