| Global Score | |
| 74.8 | 80 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2017-05-21 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 11.47 x 7.87 x 0.29 inches |
| -- | 26.60 ounces |
| Silver and Space Gray | Silver |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 12 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1440 x 2160 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 216 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Core i5 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Dual-Core 3100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 16.38 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5070mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Galaxy Book 12-inch has a global score of 80, which is a little bit better than the iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s 74.8 overall score. The Galaxy Book 12-inch has Windows 10 operating system, while iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. The Galaxy Book 12-inch has a much better performing processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 6 less cpu cores , they both have a 8 GB RAM memory.
The Samsung Galaxy Book 12-inch has just a bit better display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a bit smaller screen, a just a bit less pixels per screen inch and a way lower resolution of 2160 x 1440 pixels. IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much better camera than Samsung Galaxy Book 12-inch, because although it has a camera with lesser MP resolution, it also counts with a lot better 3840x2160 (4K) video resolution.
Samsung Galaxy Book 12-inch features much more memory for games and applications than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), and although they both have the same 256 GB internal storage capacity, the Samsung Galaxy Book 12-inch also has a slot for an external memory card that admits up to 256 GB. The Galaxy Book 12-inch counts with a much better battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.