| Global Score | |
| 74.8 | 66.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4, 4.1.2, 4.1, 4.0 |
| -- | 2012-02-27 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.31 x 7.09 x 0.35 inches |
| -- | 21.16 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 435.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | Super PLS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 4 (4412) chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali GPU |
| 6.3 | 8.28 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.5 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is better than the Samsung Galaxy Note 10.1's 66.3 overall score. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Samsung Galaxy Note 10.1 counts with Android 4.4 OS. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s construction is way thinner and incredibly lighter than the Samsung Galaxy Note 10.1.
Samsung Galaxy Note 10.1 features an extremely better processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores and 6 GB lesser RAM. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a bit more vivid screen than Samsung Galaxy Note 10.1, because it has a bigger screen, a much higher screen pixel density and a much better resolution of 2064 x 2752 pixels.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much greater storage capacity for applications and games than Samsung Galaxy Note 10.1, because although it has no external memory slot, it also counts with 192 GB more internal memory. Galaxy Note 10.1 features a much better battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) takes much clearer photographs and videos than Samsung Galaxy Note 10.1, because it has a camera with a much higher 12 MP resolution and a lot better 3840x2160 (4K) video definition.
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it is way more expensive than the Samsung Galaxy Note 10.1, and it doesn't have such a good quality/price relation as Samsung Galaxy Note 10.1. So if you need that extra specs, you can buy the iPad Pro 13-inch (7th Gen), else you can save some dollars and buy the Samsung Galaxy Note 10.1, resigning some specs and features.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.