| Global Score | |
| 74.8 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 2014-01-06 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 11.64 x 8.03 x 0.31 inches |
| -- | 26.56 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 12.2 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super Clear LCD |
| 265 pixels per inch | 247 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.37 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.9 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 9500mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.92 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy NotePRO 12.2 has a general score of 78.2, which is slightly better than the Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s 74.8 global score. Galaxy NotePRO 12.2 counts with Android 4.4 operating system, while Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x operating system. The Samsung Galaxy NotePRO 12.2 has a sharper display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a quite lower resolution of 1600 x 2560px, a just a bit worse number of pixels per display inch and a little bit smaller display.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a very superior storage capacity to install applications and games than Samsung Galaxy NotePRO 12.2, because although it has no slot for external memory cards, it also counts with 192 GB more internal memory. The Samsung Galaxy NotePRO 12.2 has a much greater processing power than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a lower number of cores and less RAM memory, it also counts with a graphics processing unit.
The Samsung Galaxy NotePRO 12.2 features a really longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (7th Gen). Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a way better camera than Samsung Galaxy NotePRO 12.2, because it has a camera with way more megapixels and a lot better 3840x2160 (4K) video definition.
The Samsung Galaxy NotePRO 12.2 not only is the best tablets of the ones we are comparing here, but it's also a lot cheaper, making it a great choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.