| Global Score | |
| 74.8 | 78.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2018-08-10 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.81 x 6.47 x 0.28 inches |
| -- | 17.04 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Glass |
| $ 1299.00 | $ 307.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.5 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 chipset |
| processor | Kryo 280, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2350 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 540 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 13.3 | 11.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 9.57 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| 10 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7300mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Tab S4 is a little bit better than the iPad Pro 13-inch (7th Gen), getting a overall score of 78.8 against 74.8. The Galaxy Tab S4 has a much faster processor than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. Samsung Galaxy Tab S4 features a better display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a quite lower resolution of 1600 x 2560 pixels and a little smaller screen, it also counts with a just a bit better pixels number per inch in the display.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a quite bigger storage capacity for games and applications than Samsung Galaxy Tab S4, because although it has no external SD slot, it also counts with 192 GB more internal memory. Galaxy Tab S4 captures slightly better pictures and videos than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has lower 30 frames per second video frame rate, and they both have the same 3840x2160 video definition, the Galaxy Tab S4 also counts with a back camera with a better resolution.
Galaxy Tab S4 features a very superior battery life than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Despite of being the best tablet of the ones in this comparison, the Galaxy Tab S4 is also very cheap compared to the other tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.