| Global Score | |
| 74.8 | 78.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-04-26 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.65 x 6.30 x 0.22 inches |
| -- | 14.11 ounces |
| Silver and Space Gray | Black, Gold and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | $ 316.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.5 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 670 SDM670 chipset |
| processor | ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 615 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 14.14 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab S5e is slightly better than iPad Pro 13-inch (7th Gen), getting a 78.6 score against 74.8. The Samsung Galaxy Tab S5e works with Android 10 operating system, and iPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system. The Galaxy Tab S5e features just a bit better looking screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a little bit smaller screen and a quite lower resolution of 1600 x 2560px, it also counts with a bit more pixels per inch in the display.
Galaxy Tab S5e has a bit bigger memory capacity for apps and games than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has just 128 GB internal memory capacity, it also counts with a SD memory slot that supports up to 512 GB. Galaxy Tab S5e has a much better performing processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 4 GB less RAM memory, they both have a Octa-Core CPU.
Galaxy Tab S5e counts with a very superior battery life than iPad Pro 13-inch (7th Gen). The Samsung Galaxy Tab S5e has a slightly better camera than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has worse video frame rate, and they both have the same 3840x2160 (4K) video definition, the Samsung Galaxy Tab S5e also counts with a back facing camera with a higher 13 megapixels resolution.
Despite of being the best tablet in our current comparison, the Galaxy Tab S5e is also a bargain compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.