| Global Score | |
| 74.8 | 88.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2019-08-09 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.63 x 6.28 x 0.22 inches |
| -- | 14.82 ounces |
| Silver and Space Gray | Cloud blue, Mountain gray and Rose blush |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | $ 366.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.5 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | Super AMOLED |
| 265 pixels per inch | 288 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 855 SM8150 chipset |
| processor | Kryo 485, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 2840 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 640 GPU |
| 6.3 | 9.63 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 13.3 | 18.58 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.29 inches (1/3.4") sensor |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G) and LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Galaxy Tab S6 has a general score of 88.1, which is better than the Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s 74.8 global score. The Galaxy Tab S6 features a much better performing processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen). Both have 8 GB of RAM memory and a Octa-Core processing unit. Samsung Galaxy Tab S6 counts with a better screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a bit worse resolution of 1600 x 2560px and a bit smaller screen, it also counts with a little bit better display density.
Galaxy Tab S6 counts with a much better memory capacity for apps and games than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), and although they both have exactly the same internal storage capacity, the Galaxy Tab S6 also has a SD extension slot that holds up to 1000 GB. The Galaxy Tab S6 features a very superior battery performance than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Samsung Galaxy Tab S6 has just a bit better camera than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has slower video frame rates, and they both have the same 3840x2160 (4K) video quality, the Samsung Galaxy Tab S6 also counts with a back camera with a higher resolution.
Galaxy Tab S6 not only is the best tablets between the ones we are comparing, but it's also very cheap compared to the other tablets.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.