| Global Score | |
| 74.8 | 78.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2020-05-05 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.63 x 6.07 x 0.28 inches |
| -- | 16.47 ounces |
| Silver and Space Gray | Angora blue, Chiffon pink and Oxford gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | $ 349.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2000 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 9611 chipset |
| processor | Arm Cortex-A73 and Arm Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G72 MP3 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 13.3 | 12.98 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.47 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7040mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
The Galaxy Tab S6 Lite has a global score of 78.2, which is a little bit better than the iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s 74.8 global score. Samsung Galaxy Tab S6 Lite features a slightly better looking display than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a little bit lower screen density, a really smaller screen and a way lower resolution of 1200 x 2000px.
The Samsung Galaxy Tab S6 Lite has a much more powerful processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have 8 CPU cores. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a little bit better camera than Galaxy Tab S6 Lite, because it has a lot higher video resolution and a back camera with a much higher resolution.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a bit more storage capacity to install games and applications than Samsung Galaxy Tab S6 Lite, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory. Galaxy Tab S6 Lite counts with a much better battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Samsung Galaxy Tab S6 Lite not only is the best tablets between the ones we are comparing here, but it's also a bargain compared to others.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.