| Global Score | |
| 74.8 | 86.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 11, 10 |
| -- | 2020-08-21 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.99 x 6.51 x 0.25 inches |
| -- | 17.71 ounces |
| Silver and Space Gray | Phantom navy |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 774.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 11 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 274 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 865+ SM8250-AB chipset |
| processor | Kryo 585, 64-bit, 7 nm (Octa-Core 3000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 6 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 650 GPU |
| 6.3 | 9.72 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 1000 GB) external memory slot |
| 13.3 | 15.38 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 10.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Samsung Galaxy Tab S7 has a score of 86.6, which is better than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s 74.8 global score. The Samsung Galaxy Tab S7 counts with Android 11 OS, while Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS. Galaxy Tab S7 features a way better processing power than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processor.
The Galaxy Tab S7 has a better screen than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a quite lower 1600 x 2560 resolution and a little bit smaller screen, it also counts with a little bit more pixels per inch of display. The Samsung Galaxy Tab S7 features a greater memory for games and applications than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has just 128 GB internal storage, it also counts with a slot for an SD memory card that allows a maximum of 1000 GB.
The Galaxy Tab S7 has a really longer battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen). IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a better camera than Galaxy Tab S7, although it has a less mega pixels resolution camera.
The Samsung Galaxy Tab S7 is not only the best devices between the ones we are comparing here, but it's also by far the cheapest.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.