| Global Score | |
| 74.8 | 61.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2015-11-08 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 17.79 x 10.86 x 0.47 inches |
| -- | 93.48 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 599.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 18.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 120 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 5.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7580 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.10 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 0.55 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5700mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot better than Samsung Galaxy View, with a overall score of 74.8 against 61.5. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) design is notably thinner and way lighter than Samsung Galaxy View. The Galaxy View features a very superior hardware performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a more vivid display than Galaxy View, because although it has a lot smaller screen, it also counts with a much higher 2064 x 2752 resolution and a way better count of pixels per inch of screen. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a greater camera than Galaxy View.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has much more storage capacity for applications and games than Galaxy View, because although it has no SD extension slot, it also counts with 192 GB more internal memory. The Samsung Galaxy View counts with a superior battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot more expensive than the Galaxy View, but you can get a much better tablet for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.