| Global Score | |
| 74.8 | 65.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Samsung |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2019-04-26 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 16.43 x 10.37 x 0.68 inches |
| -- | 78.72 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 740.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 17.3 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 127 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Samsung Exynos 7 Octa 7884 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 13.3 | 11.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 0.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6.3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 12000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 11.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0, EDR |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a global score of 74.8, which is better than Galaxy View 2's global score of 65.3. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x operating system, while Galaxy View 2 counts with Android 8.1 Oreo operating system. IPad Pro 13-inch (7th Gen) is a thinner and much lighter tablet device than Galaxy View 2.
Galaxy View 2 counts with a much faster processor than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has 5 GB lesser RAM memory, they both have the same number of cores. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a brighter screen than Galaxy View 2, because although it has a much smaller screen, it also counts with a lot better 2064 x 2752 pixels resolution and a lot greater screen pixels density.
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a lot better camera than Samsung Galaxy View 2. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a better storage capacity for applications and games than Samsung Galaxy View 2, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal memory. Samsung Galaxy View 2 features a much better battery performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) costs a lot more than Galaxy View 2, but it's still a great choice, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.