|
|
| Global Score | |
| 74.8 | 57.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.0, 3.1 |
| -- | 2011-04-26 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.50 x 6.86 x 0.40 inches |
| -- | 21.09 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 795.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 9.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 161 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | NVIDIA Tegra 2 chipset |
| processor | Dual-Core 1000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 7.65 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | SD, SDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.71 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 2.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5000mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 2.1 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a lot better than Sony Tablet S, getting a 74.8 score against 57.5. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has iPadOS 16.x operating system, while Sony Tablet S counts with Android 4.0 operating system. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen)'s construction is extremely lighter and a lot thinner than Sony Tablet S.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a bit more vivid screen than Sony Tablet S, because it has a much better 2064 x 2752 resolution, way more pixels per inch in the display and a really bigger display. The Sony Tablet S features a really superior performance than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower number of cores and a smaller amount of RAM memory.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much greater storage capacity for apps and games than Sony Tablet S, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal storage. Sony Tablet S features a very superior battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen). The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) shoots greater videos and photos than Sony Tablet S, because it has a way higher 3840x2160 video quality and a lot better resolution camera.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) costs a lot more money than the Sony Tablet S, but you can get a much better tablet for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.