| Global Score | |
| 74.8 | 68.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4, 4.1.2 |
| -- | 2013-01-20 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.47 x 6.77 x 0.27 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 799.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | TFT |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 chipset |
| processor | Krait (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB (533 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | 1230 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a score of 74.8, which is a little bit better than Sony Xperia Tablet Z's 68.5 overall score. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) body is somewhat thinner and notably lighter than the Sony Xperia Tablet Z. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with iPadOS 16.x OS, while Sony Xperia Tablet Z has Android 4.4.4 OS.
Xperia Tablet Z counts with a much better performing processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has an inferior number of cores and a smaller amount of RAM, it also counts with an extra graphics co-processor. The Sony Xperia Tablet Z has a brighter screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a way worse 1200 x 1920 resolution, a little less pixels per screen inch and a really smaller screen.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has a much greater memory capacity for games and applications than Xperia Tablet Z, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal storage. The Xperia Tablet Z features a very superior battery life than iPad Pro 13-inch (7th Gen).
The iPad Pro 13-inch (7th Gen) takes way better videos and photos than Sony Xperia Tablet Z, because it has a back camera with much more MP and a much higher 3840x2160 (4K) video definition.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) costs a lot more than the Xperia Tablet Z, but you can get a better tablet for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.