| Global Score | |
| 74.8 | 69.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4, 4.4 |
| -- | 2014-02-24 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.47 x 6.77 x 0.25 inches |
| -- | 15.49 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AB chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.16 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 2.20 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 1240 hours standby time |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (7th Gen) has a general score of 74.8, which is a bit better than Xperia Z2 Tablet's score of 69.8. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) construction is much lighter and a little bit thinner than the Xperia Z2 Tablet. IPad Pro 13-inch (7th Gen) works with iPadOS 16.x operating system, and Xperia Z2 Tablet counts with Android 4.4.4 operating system.
Xperia Z2 Tablet features a brighter screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a way lower resolution of 1200 x 1920px, a really smaller screen and a little less pixels per inch of screen. Xperia Z2 Tablet has a much faster processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a smaller amount of RAM memory and an inferior number of cores , it also counts with a GPU.
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) captures much clearer pictures and videos than Xperia Z2 Tablet, because it has a back facing camera with much more mega pixels and a way higher (4K) video quality. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has much more memory for games and applications than Sony Xperia Z2 Tablet, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with more internal memory.
The Sony Xperia Z2 Tablet has a very superior battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than Xperia Z2 Tablet, and it doesn't have such a good quality/price relation as Xperia Z2 Tablet. If you prefer to save some money, you can get Xperia Z2 Tablet, letting go a few features and specifications, but you will get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.