| Global Score | |
| 74.8 | 74.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Sony |
| iPadOS 16.x | Android 5.0 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.00 x 6.57 x 0.24 inches |
| -- | 13.86 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and White |
| Aluminum and Aluminum | Stainless Steel |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 1570.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | LCD |
| 265 pixels per inch | 299 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A57 (Quad-Core 2000 MHz + Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB (800 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 430 (600 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.99 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.10 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| 10 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6000mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is just a bit better than Sony Xperia Z4 Tablet's 74.7 general score. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Sony Xperia Z4 Tablet comes with Android 5.0 OS. Sony Xperia Z4 Tablet has a very superior processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has 5 GB less RAM, and they both have a Octa-Core processor, the Sony Xperia Z4 Tablet also counts with a 64-bit processor and an extra graphics processor.
The Xperia Z4 Tablet has a much better screen than iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a little bit lower 1600 x 2560 resolution and a lot smaller display, it also counts with a little bit more pixels per inch of display. The iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much greater memory capacity to store more apps and games than Xperia Z4 Tablet, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
The Sony Xperia Z4 Tablet has a superior battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen). The iPad Pro 13-inch (7th Gen) captures way better pictures and videos than Xperia Z4 Tablet, because it has a lot higher 3840x2160 video definition and a way higher resolution back camera.
IPad Pro 13-inch (7th Gen) is not only the best tablets between the ones we are comparing here, but it's also a bargain compared to the other ones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.