| Global Score | |
| 74.8 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Xiaomi |
| iPadOS 16.x | Android |
| -- | 2014-05-15 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 7.96 x 5.33 x 0.33 inches |
| -- | 12.70 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7.9 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1536 x 2048 pixels |
| OLED | -- |
| 265 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 8.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Nvidia Tegra K1 chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Kepler GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6700mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) has an overall score of 74.8, which is better than Xiaomi MiPad's 64.4 global score. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) comes with iPadOS 16.x OS, and Xiaomi MiPad counts with Android OS. Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a way lighter and incredibly thinner tablet than Xiaomi MiPad.
Xiaomi MiPad counts with a much better performing processing unit than iPad Pro 13-inch (7th Gen), although it has a lower amount of RAM memory and a lower number of cores. Xiaomi MiPad has a brighter display than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen), because although it has a way worse resolution of 2048 x 1536 and a way smaller screen, it also counts with a just a bit greater screen density.
Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) counts with a much better memory capacity for games and applications than Xiaomi MiPad, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal storage. The Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen) features a much better camera than Xiaomi MiPad, because it has a back facing camera with a much better 12 megapixels resolution and a lot better 3840x2160 video resolution.
The Xiaomi MiPad counts with a way better battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (7th Gen).
Although iPad Pro 13-inch (7th Gen) is a better device, it costs a lot more money than Xiaomi MiPad, and it doesn't have such a good quality/price relation as the Xiaomi MiPad. If you are trying to save some dollars, you can buy the Xiaomi MiPad, giving up a couple features, but you will get the most out of your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.