| Global Score | |
| 74.8 | 57.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Acer |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2015-11-06 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.58 x 5.00 x 0.34 inches |
| -- | 12.35 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom x7 Z8700 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD GPU |
| 6.3 | 8.46 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4420mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Compass |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a general score of 74.8, which is much better than Acer Predator 8's 57.7 general score. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s construction is thinner and noticeably lighter than Acer Predator 8. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, and Acer Predator 8 comes with Android 5.1 Lollipop operating system.
The Acer Predator 8 features a slightly better looking screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a way smaller screen and a lot worse 1200 x 1920 resolution, it also counts with a little more pixels per display inch. Acer Predator 8 features a much better performing CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has less RAM and a lower number of cores.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a lot better camera than Acer Predator 8, because it has a lot more mega-pixels back camera. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better memory capacity to install applications and games than Acer Predator 8, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal storage.
Acer Predator 8 features a really longer battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way more expensive than Acer Predator 8, but you can get a much better tablet for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.