| Global Score | |
| 74.8 | 58.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| -- | 2018-10-12 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.24 x 4.92 x 0.33 inches |
| -- | 10.37 ounces |
| Silver and Space Gray | Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8765A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is much better than the Alcatel 3T 8, with a 74.8 score against 58.6. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) body is way lighter and much thinner than the Alcatel 3T 8. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Alcatel 3T 8 comes with Android 8.1 Oreo operating system.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a little bit better display than Alcatel 3T 8, because it has a lot better 2064 x 2752 resolution, a better display pixel density and a really larger display. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much better storage to install applications and games than Alcatel 3T 8, because although it has no SD card slot, it also counts with 256 GB internal storage.
The Alcatel 3T 8 features a much better performing processing unit than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has an inferior number of cores (although they are faster) and less RAM memory. The Alcatel 3T 8 features a superior battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024). The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much better camera than Alcatel 3T 8, because it has a back-facing camera with a way higher resolution and a much higher video definition.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.