| Global Score | |
| 74.8 | 59.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 9.0 Pie |
| -- | 2019-10-20 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.25 x 4.92 x 0.34 inches |
| -- | 10.37 ounces |
| Silver and Space Gray | Metalic Black |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | -- |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.5 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8165A chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-760 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.82 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way better than the Alcatel JOY TAB, having a 74.8 score against 59.4. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a much lighter and incredibly thinner device than Alcatel JOY TAB. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, and Alcatel JOY TAB has Android 9.0 Pie OS.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a little bit better display than Alcatel JOY TAB, because it has a way better resolution of 2064 x 2752, a greater display density and a really bigger screen. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much bigger memory capacity for applications and games than Alcatel JOY TAB, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal storage capacity.
Alcatel JOY TAB has a much better performing processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores and lesser RAM. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much better camera than Alcatel JOY TAB, because it has a lot higher video definition and a much more mega pixels back camera.
The Alcatel JOY TAB has a really longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.