| Global Score | |
| 74.8 | 62.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Android 10 |
| -- | 2020-11-20 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.24 x 4.93 x 0.34 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| Silver and Space Gray | Metallic Black |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 1299.00 | $ 120.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8766B chipset |
| processor | Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | IMG PowerVR GE8300 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.88 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4080mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is better than the Alcatel JOY TAB 2's global score of 62.5. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a incredibly thinner and a lot lighter tablet device than the Alcatel JOY TAB 2. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, while Alcatel JOY TAB 2 has Android 10 operating system.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a little bit better screen than Alcatel JOY TAB 2, because it has a really larger screen, a higher screen density and a lot higher 2064 x 2752 resolution. The Alcatel JOY TAB 2 features a much faster processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 4 less cpu cores and a smaller amount of RAM memory.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a lot bigger memory capacity to store more apps and games than Alcatel JOY TAB 2, because although it has no SD memory card expansion slot, it also counts with 256 GB internal storage. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better camera than Alcatel JOY TAB 2, because it has a way more megapixels camera and a lot better 3840x2160 (4K) video definition.
Alcatel JOY TAB 2 counts with a really longer battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Alcatel JOY TAB 2, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Alcatel JOY TAB 2. If you want to save some dollars, you can get Alcatel JOY TAB 2, and give up a few features and specifications, but you will get the most out of your savings.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.