| Global Score | |
| 74.8 | 59 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2016-06-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.21 x 6.15 x 0.33 inches |
| -- | 29.98 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom x5 Z8350 chipset |
| processor | 64-bit, 14 nm (Quad-Core 1920 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 400 GPU |
| 6.3 | 8.73 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 4.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5830mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way better than the Alcatel PLUS 10, having a score of 74.8 against 59. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) design is a lot thinner and extremely lighter than the Alcatel PLUS 10. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Alcatel PLUS 10 comes with Windows 10 OS.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a little more vivid screen than Alcatel PLUS 10, because it has a larger display, a much higher 2064 x 2752 resolution and a much better pixel number per inch of display. Alcatel PLUS 10 features a much better performing processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores and a lower amount of RAM.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a very superior camera than Alcatel PLUS 10, because it has a back-facing camera with a much higher resolution. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much greater memory for applications and games than Alcatel PLUS 10, because although it has no external memory slot, it also counts with more internal storage capacity.
Alcatel PLUS 10 has a really longer battery life than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.