| Global Score | |
| 74.8 | 58.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Alcatel |
| iPadOS 16.x | Windows 10 |
| -- | 2017-02-27 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 11.18 x 6.89 x 0.31 inches |
| -- | 21.13 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 11.6 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 190 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Celeron N3350 chipset |
| processor | Dual-Core 2400 MHz processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Intel HD 500 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 0.66 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 10 | 5.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6900mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a global score of 74.8, which is way better than the Alcatel PLUS 12's 58.9 global score. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s construction is thinner and notably lighter than Alcatel PLUS 12. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, while Alcatel PLUS 12 comes with Windows 10 OS.
The Alcatel PLUS 12 features a lot better hardware performance than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM memory and an inferior number of cores. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with just a bit better display than Alcatel PLUS 12, because it has a better count of pixels per inch in the display, a little bit larger screen and a lot better 2064 x 2752 resolution.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much greater storage for apps and games than Alcatel PLUS 12, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with more internal storage capacity. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much clearer videos and photos than Alcatel PLUS 12. The Alcatel PLUS 12 features a very superior battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.