| Global Score | |
| 74.8 | 62.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Amazon |
| iPadOS 16.x | Android, Amazon Fire UI |
| -- | 2019-10-30 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.31 x 6.26 x 0.39 inches |
| -- | 17.78 ounces |
| Silver and Space Gray | Plum, Plum, Twilight blue and White |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| $ 1299.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | -- |
| processor | Octa-Core 2000 MHz processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Yes GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 9.84 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 2.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.28 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6300mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.76 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is much better than Amazon Fire HD 10 (2019), with a general score of 74.8 against 62.4. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) body is a lot lighter and way thinner than Amazon Fire HD 10 (2019). The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, while Amazon Fire HD 10 (2019) has Android, Amazon Fire UI operating system.
Amazon Fire HD 10 (2019) features a very superior performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM, they both have a Octa-Core processing unit. Amazon Fire HD 10 (2019) counts with just a bit better display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lot smaller screen, a little bit lower pixels density and a way worse resolution of 1200 x 1920 pixels.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much better memory capacity for applications, games, photos and videos than Amazon Fire HD 10 (2019), because although it has no SD extension slot, it also counts with more internal memory. Amazon Fire HD 10 (2019) counts with a much longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a lot better camera than Amazon Fire HD 10 (2019), because it has a much more MP back facing camera and a way better 3840x2160 video resolution.
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is way more expensive than Amazon Fire HD 10 (2019), and it doesn't have such a good quality/price relation as Amazon Fire HD 10 (2019). So if you need that extra specs and features, you can buy the Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), else you can save some money and get the Amazon Fire HD 10 (2019), letting go a couple specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.