| Global Score | |
| 74.8 | 61.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 4.2 |
| -- | 2013-06-03 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.42 x 7.18 x 0.37 inches |
| -- | 20.46 ounces |
| Silver and Space Gray | Blue, Pink and White |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 179.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 226 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Intel Atom Z2560 chipset |
| processor | CloverTrail+ (Dual-Core 1600 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR SGX544 (Dual-Core 200 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.55 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.20 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 5.8 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6760mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 720 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot better than Asus MeMO Pad FHD 10, getting a global score of 74.8 against 61.8. IPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s design is extremely lighter and much thinner than Asus MeMO Pad FHD 10. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Asus MeMO Pad FHD 10 comes with Android 4.2 operating system.
Asus MeMO Pad FHD 10 features a much faster processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has 6 GB less RAM and a lower number of cores , it also counts with a graphics co-processor. Asus MeMO Pad FHD 10 features a brighter display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a much smaller display, a lot lower 1200 x 1920 resolution and a bit inferior pixel amount in each screen inch.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much clearer pictures and videos than Asus MeMO Pad FHD 10, because it has a lot better 12 mega-pixels resolution camera in the back and a much better (4K) video resolution. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has much more memory for apps and games than Asus MeMO Pad FHD 10, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal storage.
Asus MeMO Pad FHD 10 counts with a way better battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Asus MeMO Pad FHD 10, and it doesn't have such a good price and quality relation as Asus MeMO Pad FHD 10. So if you want that extra specs, you can buy iPad Pro 13-inch (M4, 2024), else you can save a couple dollars and get the Asus MeMO Pad FHD 10, resigning some features and specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.