| Global Score | |
| 74.8 | 63.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-05-30 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.91 x 6.78 x 0.35 inches |
| -- | 17.28 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8735 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1450 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T720 MP2 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is better than the Asus ZenPad 10's 63.6 global score. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s construction is notably lighter and notably thinner than Asus ZenPad 10. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Asus ZenPad 10 has Android 7.0 Nougat OS.
The Asus ZenPad 10 and iPad Pro 13-inch (M4, 2024) both count with extremely similar displays, although the Asus ZenPad 10 has a little bit lower pixel density, a way worse resolution of 1920 x 1200 pixels and a way smaller display. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a lot bigger memory for applications, games, photos and videos than Asus ZenPad 10, because although it has no external memory slot, it also counts with 192 GB more internal memory.
Asus ZenPad 10 features a much powerful CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has less CPU cores and lesser RAM memory. Asus ZenPad 10 has a much better battery life than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024). IPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures much clearer photos and videos than Asus ZenPad 10, because it has a camera with a way higher 12 mega-pixels resolution.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.