| Global Score | |
| 74.8 | 64.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2017-01-24 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.54 x 6.46 x 0.27 inches |
| -- | 17.28 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 9.7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 650 8956 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.82 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1, EDR |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a general score of 74.8, which is much better than the Asus ZenPad 3S 10 LTE's 64.8 general score. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x operating system, while Asus ZenPad 3S 10 LTE has Android 6.0 Marshmallow operating system. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) design is thinner and a lot lighter than Asus ZenPad 3S 10 LTE.
Asus ZenPad 3S 10 LTE counts with a much better performing CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM and an inferior number of cores (although they are faster). The Asus ZenPad 3S 10 LTE features a bit sharper display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a just a little worse amount of pixels per inch of screen, a way worse resolution of 1536 x 2048 pixels and a much smaller screen.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures much better photographs and videos than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because it has a much more megapixels camera in the back and a lot higher 3840x2160 (4K) video definition. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with much more memory capacity to store more apps and games than Asus ZenPad 3S 10 LTE, because although it has no SD memory slot, it also counts with 256 GB internal memory.
The Asus ZenPad 3S 10 LTE features a much longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.