| Global Score | |
| 74.8 | 65.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-08-31 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.47 x 6.44 x 0.28 inches |
| -- | 15.17 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray and Silver |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 9.7 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 264 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8176 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Hexa-Core 2100 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | PowerVR GX6250 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 3 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5900mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 7.44 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, having a 74.8 score against 65.2. IPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s design is extremely lighter and thinner than Asus ZenPad 3S 10 Z500M. The Asus ZenPad 3S 10 Z500M counts with a much powerful CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM and lesser CPU cores (but faster).
Asus ZenPad 3S 10 Z500M has a bit better screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a bit less pixels per screen inch, a lot worse 1536 x 2048 resolution and a much smaller screen. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a superior camera than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because it has a much more mega pixels back camera and a much better video quality.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much better storage capacity for games and applications than Asus ZenPad 3S 10 Z500M, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity. The Asus ZenPad 3S 10 Z500M features a way better battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.