| Global Score | |
| 74.8 | 62.6 |
| Basic Information | |
| Apple | Asus |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-08-03 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.03 x 5.27 x 0.27 inches |
| -- | 10.79 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 7.9 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2048 x 1536 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 324 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.6 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 652 8976 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 510 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 6.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.93 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Micro SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4680mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is better than Asus ZenPad Z8s, getting a 74.8 score against 62.6. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lighter and somewhat thinner tablet than Asus ZenPad Z8s. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system, while Asus ZenPad Z8s comes with Android 7.0 Nougat operating system.
The Asus ZenPad Z8s features a much greater processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have 8 processing cores. Asus ZenPad Z8s has a brighter display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a much lower 1536 x 2048px resolution and a lot smaller screen, it also counts with a just a little higher pixels density.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much greater storage to install applications and games or saving photos and videos than Asus ZenPad Z8s, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal storage. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a very superior camera than Asus ZenPad Z8s, although it has a back facing camera with a lower resolution.
Asus ZenPad Z8s counts with a superior battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.