| Global Score | |
| 74.8 | 63.8 |
| Basic Information | |
| Apple | |
| iPadOS 16.x | Android 13 |
| -- | 2023-09-20 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.70 x 6.15 x 0.30 inches |
| -- | 15.84 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | Plastic and Plastic |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 200 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 117 pixels per inch |
| -- | 330 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Unisoc Tiger T606 (12 nm) chipset |
| processor | Octa-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 8 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G57 MC1 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 256 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 13.3 | 17.34 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 16.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.04 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 8280mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 9.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a general score of 74.8, which is better than the Blackview Oscal Pad 15's 63.8 global score. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s design is notably thinner and much lighter than Blackview Oscal Pad 15. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, while Blackview Oscal Pad 15 has Android 13 OS.
Blackview Oscal Pad 15 has a really superior processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024). They have the same number of cores and 8 GB of RAM. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much better screen than Blackview Oscal Pad 15, because it has a way better resolution of 2064 x 2752 pixels, a much better display pixels density and a larger display.
Blackview Oscal Pad 15 features a much greater storage for applications, games, photos and videos than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), and although they both have exactly the same internal memory, the Blackview Oscal Pad 15 also has a slot for SD memory cards that holds up to 512 GB. The Blackview Oscal Pad 15 counts with a much longer battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots greater photographs and videos than Blackview Oscal Pad 15, although it has a lesser mega-pixels resolution back facing camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.