| Global Score | |
| 74.8 | 63.7 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.1, 4.0 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.13 x 6.93 x 0.39 inches |
| -- | 22.58 ounces |
| Silver and Space Gray | Black and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 149 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon K3V2 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB (500 MHz) RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Vivante GC4000 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 3.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 7 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has an overall score of 74.8, which is much better than the Huawei MediaPad 10 Link's 63.7 overall score. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a notably lighter and notably thinner tablet than Huawei MediaPad 10 Link. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad 10 Link works with Android 4.1 OS.
The Huawei MediaPad 10 Link features a little sharper screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way lower pixel density, a much smaller screen and a way worse resolution of 800 x 1280. Huawei MediaPad 10 Link features a way better processing power than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores (but faster) and less RAM.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a way bigger memory capacity to store more games and applications than Huawei MediaPad 10 Link, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 224 GB more internal storage capacity. Huawei MediaPad 10 Link counts with a way better battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better videos and photos than Huawei MediaPad 10 Link, because it has a way better 3840x2160 video definition and a camera with way more mega pixels.
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than Huawei MediaPad 10 Link, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Huawei MediaPad 10 Link. So if you want that extra specs and features, you can buy the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), but if you don't you can save some dollars and get the Huawei MediaPad 10 Link, giving up some specifications.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.