| Global Score | |
| 74.8 | 61.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.2.2 |
| -- | 2014-02-23 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.44 x 4.75 x 0.31 inches |
| -- | 11.61 ounces |
| Silver and Space Gray | Gray, Purple, Red and White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| $ 1299.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Hisilicon Kirin 910 chipset |
| processor | Quad-Core 1600 MHz processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-450MP4 GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 1.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.5 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is a lot better than the Huawei MediaPad M1's 61.5 score. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad M1 has Android 4.2.2 OS. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a noticeably lighter and much thinner tablet than the Huawei MediaPad M1.
Huawei MediaPad M1 has just a bit better looking display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lot worse pixels density, a way worse resolution of 1280 x 800px and a really smaller display. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a much better memory capacity for games and applications than Huawei MediaPad M1, because although it has no slot for SD memory cards, it also counts with 248 GB more internal memory.
The Huawei MediaPad M1 counts with a much powerful CPU than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has less cpu cores and a lower amount of RAM memory. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) takes greater photos and videos than Huawei MediaPad M1, because it has a camera with a way higher resolution and a way better video definition.
Huawei MediaPad M1 has a much longer battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than Huawei MediaPad M1, and it doesn't have such a good price and quality relation as the Huawei MediaPad M1. If you want to save a few dollars, you can buy Huawei MediaPad M1, and give up a few specs and features, but you will get the most out of your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.