| Global Score | |
| 74.8 | 65.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2015-07-16 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.46 x 4.88 x 0.31 inches |
| -- | 11.64 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1200 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 283 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.38 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a global score of 74.8, which is better than the Huawei MediaPad M2's overall score of 65.5. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x operating system, and Huawei MediaPad M2 works with Android 5.1 Lollipop operating system. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) design is noticeably thinner and lighter than the Huawei MediaPad M2.
The Huawei MediaPad M2 counts with a really superior hardware performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM memory, they both have 8 cpu cores. The Huawei MediaPad M2 features a much better looking screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a lot lower resolution of 1200 x 1920px and a much smaller screen, it also counts with a little bit better display density.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a way bigger memory to install applications and games or saving photos and videos than Huawei MediaPad M2, because although it has no external memory slot, it also counts with 256 GB internal storage. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) captures way better videos and photos than Huawei MediaPad M2, because it has a back camera with way more MP and a lot better (4K) video quality.
Huawei MediaPad M2 features a very superior battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.