| Global Score | |
| 74.8 | 68.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-02-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.44 x 6.80 x 0.29 inches |
| -- | 17.64 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 469.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 930 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53e and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 3 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T628 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.09 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is slightly better than the Huawei MediaPad M2 10-inch, having a global score of 74.8 against 68.1. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad M2 10-inch works with Android 5.1 Lollipop OS. IPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s body is somewhat thinner and notably lighter than Huawei MediaPad M2 10-inch.
Huawei MediaPad M2 10-inch has just a bit better looking display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a much lower 1920 x 1200 pixels resolution, a just a little inferior pixel quantity in each display inch and a way smaller screen. The Huawei MediaPad M2 10-inch features a much more powerful CPU than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots much better photos and videos than Huawei MediaPad M2 10-inch, although it has a lower resolution camera in the back. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a much greater memory capacity to install applications and games than Huawei MediaPad M2 10-inch, because although it has no slot for an SD memory card, it also counts with 256 GB internal memory.
Huawei MediaPad M2 10-inch has a much longer battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it is a lot more expensive than Huawei MediaPad M2 10-inch, and it doesn't have such a good relation between it's price and quality as the Huawei MediaPad M2 10-inch. If you are trying to save a few dollars, you can get the Huawei MediaPad M2 10-inch, giving up some specs and features, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.