| Global Score | |
| 74.8 | 71.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | -- |
| -- | 2016-09-29 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.48 x 4.89 x 0.29 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 950 chipset |
| processor | ARM Cortex-A72 and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2300 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-T880 MP4 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.02 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is slightly better than Huawei MediaPad M3, having a global score of 74.8 against 71.5. IPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s construction is much lighter and somewhat thinner than Huawei MediaPad M3. The Huawei MediaPad M3 features a much better display than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a much smaller display and a bit lower resolution of 1600 x 2560px, it also counts with a greater pixel density.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a much greater memory for applications, games, photos and videos than Huawei MediaPad M3, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with more internal memory capacity. The Huawei MediaPad M3 counts with a really superior performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 4 GB less RAM, they both have the same number of cores.
The Huawei MediaPad M3 has a way better battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024). The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a way better camera than Huawei MediaPad M3, because it has a much better resolution back camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.