| Global Score | |
| 74.8 | 68.9 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-06-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.50 x 6.75 x 0.28 inches |
| -- | 10.93 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 435 8940 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 505 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 8.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6600mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Gyroscope and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a bit better than Huawei MediaPad M3 Lite 10, with a 74.8 score against 68.9. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with iPadOS 16.x OS, and Huawei MediaPad M3 Lite 10 works with Android 7.0 Nougat OS. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a much lighter and somewhat thinner tablet than the Huawei MediaPad M3 Lite 10.
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 features a lot better processing power than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM, they both have the same number of cores. The Huawei MediaPad M3 Lite 10 features a bit better screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a way smaller display, a little bit lower display pixel density and a way worse 1920 x 1200 pixels resolution.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a way bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because although it has no SD card slot, it also counts with 192 GB more internal storage. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) takes much better photographs and videos than Huawei MediaPad M3 Lite 10, because it has a back camera with lot more MP.
Huawei MediaPad M3 Lite 10 counts with a really longer battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.