| Global Score | |
| 74.8 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.19 x 6.76 x 0.29 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1600 x 2560 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 280 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7500mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MediaPad M5 10 is just a bit better than the iPad Pro 13-inch (M4, 2024), having a overall score of 75.8 against 74.8. The Huawei MediaPad M5 10 works with Android 8.0 Oreo OS, while iPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS. Huawei MediaPad M5 10 counts with a much powerful CPU than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has 4 GB less RAM, they both have a Octa-Core processing unit.
Huawei MediaPad M5 10 has a bit more vivid display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a bit smaller display and a bit worse 2560 x 1600 resolution, it also counts with a just a little more pixels per screen inch. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a bit more storage for games and applications than Huawei MediaPad M5 10, because although it has no SD memory slot, it also counts with more internal storage capacity.
The Huawei MediaPad M5 10 features a very superior battery duration than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024). IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a superior camera than Huawei MediaPad M5 10, although it has a lower resolution camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.