| Global Score | |
| 74.8 | 75.5 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 8.0 Oreo |
| -- | 2018-06-12 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.37 x 4.91 x 0.29 inches |
| -- | 11.15 ounces |
| Silver and Space Gray | Gold and Gray |
| Aluminum and Aluminum | Metal |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8.4 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 2560 x 1600 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 359 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.9 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | HiSilicon Kirin 960 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Mali-G71 MP8 GPU |
| 6.3 | 9.27 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 128 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 13.18 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.92 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 5100mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 6.88 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor |
The Huawei MediaPad M5 8 has a score of 75.5, which is a little bit better than iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s 74.8 overall score. Huawei MediaPad M5 8 works with Android 8.0 Oreo operating system, while iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x operating system. Huawei MediaPad M5 8 features a much better performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has lesser RAM memory, they both have a Octa-Core CPU.
The Huawei MediaPad M5 8 features a brighter screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has a really smaller screen and a bit worse 1600 x 2560 resolution, it also counts with a higher count of pixels per inch of display. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a slightly better storage capacity for applications, games, photos and videos than Huawei MediaPad M5 8, because although it has no SD extension slot, it also counts with 256 GB internal memory.
The Huawei MediaPad M5 8 has a way better battery lifetime than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024). IPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a superior camera than Huawei MediaPad M5 8, although it has a worse 12 mega pixels resolution back camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.