| Global Score | |
| 74.8 | 58.1 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.4.4 |
| -- | 2015-03-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.78 x 5.91 x 0.33 inches |
| -- | 15.27 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 9.6 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1280 x 800 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 157 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 6.1 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 410 8916 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 306 GPU |
| 6.3 | 8.1 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.05 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| 10 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is way better than Huawei MediaPad T1 10, with a 74.8 score against 58.1. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) body is noticeably lighter and notably thinner than Huawei MediaPad T1 10. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad T1 10 counts with Android 4.4.4 OS.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a brighter screen than Huawei MediaPad T1 10, because it has a much higher resolution of 2064 x 2752, a way higher screen pixels density and a lot larger screen. Huawei MediaPad T1 10 features a much better performing processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lower number of cores and 7 GB less RAM.
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a very superior memory for apps and games than Huawei MediaPad T1 10, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal memory. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a lot better camera than Huawei MediaPad T1 10, because it has a camera in the back with way more megapixels.
Huawei MediaPad T1 10 counts with a very superior battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.