| Global Score | |
| 74.8 | 60.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 4.3 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 8.29 x 5.03 x 0.31 inches |
| -- | 12.70 ounces |
| Silver and Space Gray | White |
| Aluminum and Aluminum | Aluminium |
| $ 1299.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 8 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 800 x 1280 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 189 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.4 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 200 8212 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 302 (400 MHz) GPU |
| 6.3 | 8.37 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 8 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 4.62 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.6 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 4.6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 4800mAh Li-Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 6.64 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a score of 74.8, which is a lot better than the Huawei MediaPad T1 8.0's 60.4 score. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) works with iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad T1 8.0 works with Android 4.3 OS. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a noticeably lighter and much thinner device than Huawei MediaPad T1 8.0.
The Huawei MediaPad T1 8.0 features a little bit better looking screen than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has much lesser pixels per inch of display, a way smaller display and a lot lower 1280 x 800 resolution. Huawei MediaPad T1 8.0 counts with a very superior processing unit than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has 7 GB lesser RAM and an inferior number of cores , it also counts with an extra graphics co-processor.
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a way bigger storage for games and applications than Huawei MediaPad T1 8.0, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal memory. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a lot better camera than Huawei MediaPad T1 8.0, because it has a camera with a way better resolution and a much higher video definition.
Huawei MediaPad T1 8.0 features a much better battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more than the Huawei MediaPad T1 8.0, and it doesn't have such a good quality/price relation as Huawei MediaPad T1 8.0. If you prefer to save some dollars, you can buy the Huawei MediaPad T1 8.0, letting go some specs and features, but you will get the most with your money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.