| Global Score | |
| 74.8 | 66.2 |
| Basic Information | |
| Apple | Huawei |
| iPadOS 16.x | Android 5.1 Lollipop |
| -- | 2016-09-01 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 10.20 x 6.16 x 0.33 inches |
| -- | 17.46 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Plastic |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 300 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.2 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 615 8939 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 405 GPU |
| 6.3 | 8.64 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 7.48 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 8.36 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 5.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 6660mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.08 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a general score of 74.8, which is better than the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro's score of 66.2. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a noticeably lighter and a lot thinner tablet than the Huawei MediaPad T2 10.0 Pro. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, while Huawei MediaPad T2 10.0 Pro comes with Android 5.1 Lollipop OS.
Huawei MediaPad T2 10.0 Pro counts with a much faster CPU than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have a Octa-Core CPU. Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has a bit better looking screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a much lower 1920 x 1200 pixels resolution, a really smaller screen and a little inferior pixels quantity per inch of display.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) shoots a bit better pictures and videos than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because it has a much higher resolution camera in the back and a much better (4K) video definition. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a superior storage to store more games and applications than Huawei MediaPad T2 10.0 Pro, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 256 GB internal storage.
Huawei MediaPad T2 10.0 Pro has a superior battery life than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.