| Global Score | |
| 74.8 | 64.4 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2017-11-17 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.72 x 6.82 x 0.30 inches |
| -- | 17.57 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| $ 1299.00 | $ 300.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 2 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 9 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 13.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 7.48 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 10 | 6 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a global score of 74.8, which is much better than Lenovo Moto Tab's overall score of 64.4. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) has iPadOS 16.x OS, while Lenovo Moto Tab works with Android 7.1 Nougat OS. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024)'s design is a lot lighter and noticeably thinner than the Lenovo Moto Tab.
The Lenovo Moto Tab counts with a way better performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have the same number of cores. The Lenovo Moto Tab counts with a slightly better screen than Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a lot lower resolution of 1920 x 1200 pixels, a bit less pixels per inch of screen and a really smaller screen.
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a better camera than Lenovo Moto Tab, because it has a way higher (4K) video definition and a camera with a much higher 12 MP resolution. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a superior storage for apps and games than Lenovo Moto Tab, because although it has no external memory card slot, it also counts with 256 GB internal memory capacity.
Lenovo Moto Tab has a very superior battery duration than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
Although Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a better device, it costs a lot more money than the Lenovo Moto Tab, and it doesn't have such a good quality/price relation as Lenovo Moto Tab. If you are trying to save a few dollars, you can get Lenovo Moto Tab, giving up a few specs and features, but you'll get the most with your budget.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.