| Global Score | |
| 74.8 | 64 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 8.1 Oreo |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.53 x 6.57 x 0.28 inches |
| -- | 15.52 ounces |
| Silver and Space Gray | 16 777 216 |
| Aluminum and Aluminum | Aluminum and Glass |
| $ 1299.00 | -- |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1200 x 1920 pixels |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 224 pixels per inch |
| -- | 400 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.8 | 7.3 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | Qualcomm Snapdragon 450 SDM450 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1800 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 4 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | Adreno 506 GPU |
| 6.3 | 8.91 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 256 GB) external memory slot |
| 13.3 | 10.78 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | -- |
| 10 | 2.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7000mAh Li - Polymer Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.32 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
| -- | FM Radio |
Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is much better than Lenovo Smart Tab P10, getting a score of 74.8 against 64. Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x OS, and Lenovo Smart Tab P10 has Android 8.1 Oreo OS. The Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) body is way lighter and somewhat thinner than the Lenovo Smart Tab P10.
Lenovo Smart Tab P10 counts with a bit more vivid display than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a little worse pixel density, a much smaller display and a way worse 1920 x 1200 resolution. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) counts with a superior storage to install applications and games or saving photos and videos than Lenovo Smart Tab P10, because although it has no slot for an external memory card, it also counts with 192 GB more internal memory.
Lenovo Smart Tab P10 has a really superior performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a smaller amount of RAM memory, they both have a Octa-Core processing unit. Lenovo Smart Tab P10 features a much better battery lifetime than iPad Pro 13-inch (M4, 2024). Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) features a way better camera than Lenovo Smart Tab P10, because it has a way better resolution back camera.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.