| Global Score | |
| 74.8 | 63.3 |
| Basic Information | |
| Apple | Lenovo |
| iPadOS 16.x | Android 4.4 |
| -- | 0000-00-00 |
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches | 9.72 x 6.73 x 0.35 inches |
| -- | 17.64 ounces |
| Silver and Space Gray | -- |
| Aluminum and Aluminum | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 1299.00 | $ 535.00 |
| Display / Screen | |
| 13 inches | 10.1 inches |
| 2752 x 2064 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| OLED | IPS LCD |
| 265 pixels per inch | 218 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.8 | 7.8 |
| Performance | |
| Apple M4 chipset | MediaTek MT8732 chipset |
| processor | 64-bit ARM Cortex-A53 (Quad-Core 1500 MHz) processor |
| 8 GB RAM | 1 GB RAM |
| Apple 10-core GPU GPU | ARM Mali-T760 MP2 (Dual-Core 416 MHz) GPU |
| 6.3 | 9.54 |
| Storage | |
| 256 GB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD (up to 32 GB) external memory slot |
| 13.3 | 5.72 |
| Camera | |
| 12.00 MP + 12.00 MP | 8.00 MP + 5.00 MP |
| 3840 x 2160 (60 fps) (4K) video resolution | -- |
| 1920 x 1080 (240 fps) (Full HD) slow motion video | -- |
| 8.91 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| 5G, 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM |
| 10 | 6.4 |
| Battery Life | |
| Li - Polymer Battery | 7200mAh Li-Ion Battery |
| Non-Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 1.36 | 8.4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 5.3 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope and Light Sensor | Accelerometer and Light Sensor |
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has an overall score of 74.8, which is much better than the Lenovo TAB 2 A10-70's 63.3 score. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) comes with iPadOS 16.x operating system, while Lenovo TAB 2 A10-70 has Android 4.4 operating system. The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a much lighter and way thinner device than Lenovo TAB 2 A10-70.
The Lenovo TAB 2 A10-70 counts with a much better performing processor than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), because although it has an inferior number of cores and a lower amount of RAM, it also counts with a 64-bits processor and a graphics processing unit. Lenovo TAB 2 A10-70 has a sharper screen than iPad Pro 13-inch (M4, 2024), although it has a much smaller display, a little bit lower pixel count in each inch of screen and a way lower resolution of 1080 x 1920px.
IPad Pro 13-inch (M4, 2024) takes much better photos and videos than Lenovo TAB 2 A10-70, because it has a camera in the back with way more megapixels. IPad Pro 13-inch (M4, 2024) has a lot bigger storage to install applications and games than Lenovo TAB 2 A10-70, because although it has no SD card slot, it also counts with 240 GB more internal storage.
The Lenovo TAB 2 A10-70 has a really longer battery performance than iPad Pro 13-inch (M4, 2024).
The iPad Pro 13-inch (M4, 2024) is a lot more expensive than Lenovo TAB 2 A10-70, but you can get a better tablet for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.